Dekoracyjne panele ścienne

Jak wykorzystać panele ścienne w przedpokoju?

Monika Stańczyk

Choć w każdym mieszkaniu można znaleźć przestrzeń przeznaczoną do komunikacji, w zdecydowanej większości przypadków mamy tendencję do tego, aby nie poświęcać jej tyle uwagi, na ile ona zasługuje. Takie rozwiązanie może być jednak na dłuższą metę zaskakujące, mamy bowiem do czynienia z miejscem, które może pełnić funkcję wizytówki całego naszego domu.

Na szczęście, zmiana takiego stanu rzeczy nie jest ani trudna, ani kosztowna. Wystarczy, że wcielimy w życie kilka trików znanych projektantom wnętrz, a nasz przedpokój stanie się pomieszczeniem, do którego bez wstydu wpuścimy gości. Jednym z najciekawszych rozwiązań wydają się w tym kontekście panele – nowoczesne, odporne na uszkodzenia i różnego rodzaju zabrudzenia, funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie.

Tym, co sprawia, że obecność paneli w przedpokoju wydaje się w pełni uzasadniona, jest przede wszystkim ich praktyczność. Tapety są rozwiązaniami, które bardzo szybko zaczynają najpierw szarzeć, a potem żółknąć, jeśli zaś pomalujemy ściany farbą, musimy mieć świadomość tego, że jej regularne odświeżanie stanie się koniecznością, której trudno nam będzie zapobiec. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że przedpokój jest zwykle tą częścią lokalu, w której jest najchłodniej.

Panele ścienne w przedpokoju

Panele są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale i dodatkową, wyjątkowo skuteczną izolacją cieplną, co również przemawia za zainteresowaniem się nimi. Nie można nie docenić i tego, że mamy do czynienia z rozwiązaniami relatywnie tanimi. Ich montaż można powierzyć specjalistom, jeśli jednak będziemy chcieli wykonać go samodzielnie, możemy mieć pewność, że uda się nam sprostać temu zadaniu.

Panele drewniane, fornirowane i laminowane

Wiele osób podchodzi do paneli ściennych z pewną nieufnością, nie może być jednak inaczej, skoro kojarzą się im one przede wszystkim z drewnianą boazerią, która już jakiś czas temu przeszła do historii. Na szczęście, nikt nie nakazuje nam powrotu do tego budzącego zastrzeżenia rozwiązania zwłaszcza, że w nowoczesnym przedpokoju znacznie lepiej sprawdzają się panele lekki, zaskakujące swoimi kształtami. Oczywiście, za najbardziej eleganckie uchodzą panele drewniane, nie każdy jednak może sobie na nie pozwolić. Na szczęście, możemy mówić o przynajmniej kilku rozwiązaniach alternatywnych, wśród których na szczególną uwagę zasługuje fornir – cienkie płyty drewna, które można uzyskać dzięki skrawaniu lub łuszczeniu. Panele takie zwykle są stosowane pojedynczo, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby były łączone w duże formaty. Po raz kolejny to nasza wyobraźnia jest jedynym ograniczeniem.

Zobacz