Wnętrze pokoju dziecięcego

Przestrzeń dla dziecka

Monika Stańczyk

Pokój dziecka to bezpieczna przystań, która ma za zadanie spełniać jego potrzeby i zachęcać do przebywania w środku. Warto poświęcić trochę pracy na urządzenie go tak, by możliwie dobrze spełniał te role.

Przestrzeń ważna na każdym etapie

Potrzeby i oczekiwania względem własnego pokoju zmieniają się wraz z wiekiem dziecka. Niemowlę potrzebuje głównie powtarzalności, bezpieczeństwa, ciepła. Tak urządzona przestrzeń pomaga mu budować więzi z domem i rodziną. Przedszkolak chce pokoju, w którym będzie mógł bawić się i rozwijać swoje nowe pasje, wykorzystywać wyobraźnię i kreatywność. Przestrzeń przedszkolaka to miejsce niezliczonych inicjatyw twórczych. Z kolei nastolatek potrzebuje już prywatnej, intymnej przestrzeni, gdzie wpuści jedynie osoby zaufane, zaprosi przyjaciół, odpocznie i przygotuje się do lekcji. Jego pokój mocno wyraża już indywidualizm, charakter, osobowość mieszkańca.

Pokój na początek życia

Niemowlęta i noworodki nie potrzebują nadmiaru bodźców i stymulacji. Ich pokój powinien być raczej spokojny, wyciszający, pozwalający na długi sen i budzący poczucie bezpieczeństwa. To jeszcze nie moment na wszechobecne motywy z bajek i kolorowe, jaskrawe dodatki – na to przyjdzie czas za kilka lat. Niemowlakowi wystarczy niewielka komoda, komfortowe łóżeczko, przewijak i organizer na akcesoria do pielęgnacji. Motywy ozdobne powinny być drobne i proste, by nie przeciążać uwagi dziecka.

Pokój dla niemowlaka

Mogą bazować na czerni i bieli, a także innych barwach podstawowych. Dziecko w tym wieku nie rozróżnia mnóstwa odcieni i barw, nie warto więc zalewać go bodźcami bez powodu. Pokój na tym etapie życia służy przede wszystkim odpoczynkowi, może też odpowiadać gustowi rodziców, zanim niepodzielnie zapanuje w nim przedszkolak.

Królestwo przedszkolaka

Kilkuletnie dziecko ma już swój gust, sympatie i antypatie. Większość dnia spędza na zabawach wszelkiego rodzaju, wyobrażając sobie rozmaite historie, skacząc i biegając. Wszystko to odbywa się oczywiście w granicach jego pokoju. Dlatego urządzenie pokoju przedszkolakowi to wyzwanie dla rodziców. Trzeba jednocześnie uwzględnić praktyczność aranżacji oraz upodobania dziecka, które z dużym prawdopodobieństwem przeżywa fascynację jakimś szalonym tematem, jak lodowe zamki lub pirackie okręty. W pokoju kilkulatka nie może zabraknąć elementów pobudzających wyobraźnię i ćwiczących ją. Powinno się tam znaleźć zarówno miejsce na zabawki i przedmioty codziennego użytku, jak i na samą zabawę oraz rozwijanie zainteresowań. Warto podzielić pokój malucha na strefy – strefę aktywności oraz odpoczynku, w której znajdzie się wygodne łóżko.

Zobacz