Dekoracyjne panele ścienne

Wady i zalety paneli ściennych 3D

Monika Stańczyk

Jeśli ktoś chce odmienić wygląd wnętrza, gdzie spędza dużo czasu, to może skorzystać z propozycji paneli ściennych 3D. To one nadadzą ścianom wyjątkowy wygląd z wrażeniem trójwymiarowości. Są one przyjazne dla środowiska i łatwe w montażu. Dają też niepowtarzalny efekt.

Ciekawy sposób na odmianę wnętrza

Panele 3D są tworzone z płyt GK z dodatkiem włókien szklanych albo przez sprasowanie kokosowo-palmowego surowca naturalnego. Ich grubość to ok. 1,5 cm. Są wyposażone w wypukłe motywy, które dają najlepszy efekt ozdobny. Można je łączyć w płaszczyźnie pionowej i poziomej, a na koniec otrzymuje się jednolitą powierzchnię dekoracyjną.

Panele, z jakimi można się spotkać, mogą mieć kształt kwadratu (bok 30 lub 50 cm) albo prostokąta (122 na 244 cm). Sprawdzają się na ścianach i sufitach. Można też je naklejać na drewno, płyty MDF albo na karton-gips. A jeśli się je zamontuje, to można je też pomalować na jakikolwiek kolor. Np. kolory lekkie zapewnią delikatność i lekkość. Inna ciekawa alternatywa to np. .

Plusy i minusy paneli 3D

Jedną z największych zalet paneli ściennych jest to, że są lekkie. Poza tym cechują się dużą wytrzymałością. Nie poddają się odkształceniom mechanicznym. Co więcej, są zdolne do przepuszczania powietrza, dzięki czemu nie pojawi się na ścianie efekt szklarniowy. Powierzchnia może oddychać. Oprócz tego bardzo łatwo i dość szybko da się je nałożyć na sufit. Spełniają też warunki ekologiczne i są niepalne.

Nowoczesne panele ścienne

Wad mają zdecydowanie mniej. Aby się nie ujawniły, trzeba tylko wiedzieć, żeby ich nie montować takich pomieszczeniach, gdzie jest duża wilgotność (w łazience czy kuchni), bo rozwiną się pod nimi pleśnie i grzyby. Drugą ważną sprawą jest równość powierzchni, na jakiej przykleja się panele.

Wzory paneli 3D

Jeśli dobierze się dobry wzór paneli, to można ładnie podkreślić wystrój wnętrza. Można np. wybrać deseń symetryczny, co sprawi, że dane pomieszczenie będzie miało swój własny charakter. Możliwe jest, aby ścianom dodać uroku przez przyklejenie na nich faktury cegieł albo kamienia. Taki wzór trzeba tylko dobrze wybrać, aby można było naprawdę pozytywnie zmienić charakter konkretnego wnętrza. Ogromny wybór wzorów można znaleźć np. na allegro.pl

Czy to się opłaca?

To nieistotne, czy ma się chęć ozdobienia tylko małego fragmentu ściany, czy całej jej powierzchni. Plusami paneli dekoracyjnych 3D jest to, że łatwo się je nakłada i można korzystać z wielkiej ilości kombinacji przy układaniu. Dzięki temu będą ułożone zgodnie z preferencjami. Świetny efekt zostanie nadany ścianom przy niewielkim nakładzie czasu i nawet przy niewielkiej ilości chęci.

Zobacz