Dekoracyjne panele ścienne

Jak zamontować panele ścienne na suficie?

Monika Stańczyk

Na suficie da się zamontować panele ścienne 3D, choć większość chętnych uważa, że jest to coś trudnego. Otóż nie. Wcale nie jest to trudne. Poniżej znajduje się odpowiedź na pytanie, jak ułożyć panele ścienne na suficie i podane zostaną wskazówki dotyczące montażu.

Jak to zrobić? Panele na suficie kładzie się podobnie jak na ścianach. Ważne jednak, aby na suficie kłaść lekkie panele, np. piankowe. Dodatkowo trzeba zastosować dobry klej do montażu, najlepiej taki polecany przez producenta. Kupując panele 3D dobrze jest popatrzeć, czy da się je zamontować na suficie. Na przykład panele ścienne VIA Panels zostały przetestowane i wyniki wskazują jednoznacznie, że da się je montować na suficie. Sam montaż wydaje się kwestią najistotniejszą.

Zakładanie paneli ściennych na sufit

Na sam początek trzeba przygotować panele, aby mogły być umieszczone na suficie. Panele 3D należy oczywiście rozpakować, aby łatwiej dało się sprawdzić, czy nie są w jakimś stopniu zniszczone albo uszkodzone, bo miałoby to duży wpływ na montaż i nie dałoby się ich już usunąć.

Panele na suficie

Po sprawdzeniu panele trzeba zostawić w danym pomieszczeniu na ok. 4 godziny, aby spędziły ten czas w temperaturze pokojowej i „przyzwyczaiły się”. Następnie można przejść do wyznaczania na suficie linii pomocniczych, ułatwiających mocowanie. Wzdłuż nich panele będą układane. Powierzchnię sufitu trzeba zagruntować.

Na tym kończą się przygotowania i można przejść już do montażu. Na panele należy nałożyć klej od producenta i tak nakleić na suficie. Klej należy nałożyć na tył i styczne boki. Wcześniej jeszcze dobrze przetrzeć te miejsca rozpuszczalnikiem nitro, aby klej lepiej się przyczepił. Przy nakładaniu panele trzeba mocno docisnąć, a jeśli trochę kleju się wydostanie, to można go zetrzeć ściereczką bawełnianą. Na koniec trzeba wyznaczyć przerwy dylatacyjne i panele przyblokować klinami.

Całość trzeba zostawić na 24 godziny do związania kleju. Potem kliny można wyjąć z przerw dylatacyjnych, a w dziury nałożyć masę silikonową. Dekorację można następnie pomalować.

Zobacz