Wyciszenie mieszkania

Ciekawe pomysły na wyciszenie mieszkania

Monika Stańczyk

Spokój we własnym mieszkaniu jest wprost bezcenny – zwłaszcza gdy wracamy zmęczeni pracą i chcemy odpocząć. Ruch uliczny za oknem, muzyka u sąsiadów czy niedaleka budowa mogą skutecznie pokrzyżować te plany. Jak zabezpieczyć się przed frustracją i sprawić, by w mieszkaniu było ciszej?

Panele akustyczne

Panele akustyczne to specjalne panele tłumiące dźwięk wydostający się z wewnątrz na zewnątrz – stąd idealnie nadają się do pomieszczeń, w których zamierzamy słuchać muzyki, grać na instrumencie czy oglądać filmy. Panele są bardzo estetyczne – występują w różnych wzorach. Kosztują od 17 zł do 40 zł za jeden panel o wymiarze około pół metra na pół metra. Można je instalować na całej powierzchni ścian lub wytłumić nimi tylko fragmenty, na przykład na tle głośników. Podobną rolę spełnią wytłoczki od jajek, które jednak raczej nie będą prezentowały się estetycznie. Zawsze można je pomalować czy okleić. Z pewnością będą tańsze, niż profesjonalne panele akustyczne.

Specjalne, izolujące dźwięki okna

Każde okno posiada zaznaczony Rw – współczynnik tłumienia hałasu. Im wyższe Rw, tym lepiej okna zatrzymują hałas przedostający się do mieszkania. W wersji standardowej zwykle tłumią hałasy do 32 decybeli. Głośniejsze przedzierają się już przez ich barierę. Można jednak nabyć okna o podwyższonym Rw, nawet do 40 lub 50 dB. Takie rozwiązanie jest dość drogie, a z pewnością droższe, niż okna standardowe. Można jednak liczyć na jego skuteczność, a w dodatku okna z pewnością będą prezentowały się ładnie.

Montaż okiennic

Okiennice

Oryginalny, stylowy sposób na wygłuszenie hałasów i zapewnienie sobie spokoju w domu stanowią okiennice. Mają bardzo wysoką wartość estetyczną, w czasie upałów pozwalają na wentylację, można także zamknąć je by do pokoju wpadało o wiele mniej światła. Ponad to, wykazują wysoką skuteczność w wytłumianiu hałasów. Okiennice pasują do retro stylistyki, choć mogą też wspierać styl marynistyczny, na przykład hampton. Występują w rozmaitych kolorach i wielkościach, najczęściej są robione po prostu na zamówienie.

Okiennice to także większa intymność – można łatwo uzyskać kinową atmosferę i całkowicie zasłonić się przez wzrokiem sąsiadów. Co stanowi ich minusy? Na pewno wysoka cena – najdroższe są okiennice wykonane z prawdziwego, litego drewna. Okiennice nie nadają się też do mieszkań w bloku. Teoretycznie można je zamontować, jednak trudno wyobrazić sobie dziwaczność takiego połączenia. To raczej rozwiązanie dla domów jednorodzinnych oraz mieszkań w starych, klimatycznych kamienicach.

Zobacz