Dekoracyjne panele ścienne

Panele 3D – najczęstsze pytania

Monika Stańczyk

Panele dekoracyjne podbijają katalogi i dekoratornie. Nic dziwnego – to efektowne ozdoby, które można zamontować samodzielnie, całkowicie odmieniając pomieszczenie. Przy montażu mogą jednak pojawić się pewne pytania.

Jak prawidłowo zamontować panele?

Montaż paneli 3D jest niezwykle łatwy. Do każdej sztuki dołączona jest dokładna, choć nieskomplikowana instrukcja montażu, dostępna w wielu różnych wersjach językowych.

Panele dekoracyjne VIA – jak przygotować ścianę?

Przede wszystkim, należy ją dobrze osuszyć. Na ścianie nie mogą znajdować się żadne łuszczące się tynki i farby. Zaleca się zagruntowanie ściany, co sprawi, że klej będzie bardziej równomiernie wiązał.

Docinanie paneli – jak je wykonać?

Sprawdzi się zwyczajny nóż do cięcia tapet, o szerokim ostrzu 18 mm. Dzięki temu cięcie będzie równe i precyzyjne, nie poszarpie brzegów paneli. Wnętrze jest zbudowane komorowo.

Jakimi farbami można pokrywać panele?

Najlepiej sprawdzi się zwyczajna akrylowa farba do ścian we wnętrzach. Można także zastosować farby winylowe, lateksowe i mieszane. Jakie nie zdadzą egzaminu? Z pewnością nie nadają się olejne i silikonowe, a także inne oparte na rozpuszczalnikach.

Aranżacja sypialni

Jaka jest najlepsza metoda nakładania farby?

Najlepiej sprawdzi się metoda natryskowa – dzięki jej zastosowaniu farba będzie nałożona równomiernie, bez widocznych pociągnięć pędzla. Jednak z braku narzędzi do tego typu malowania, można także użyć wałka o długim włosiu.

Ile warstw farby nałożyć na panele dekoracyjne?

To zależy od stopnia krycia wybranej farby. Niektóre wystarczy nałożyć raz – szczególnie przy niezbyt intensywnych kolorach. Z kolei kolory mocne, wyraźne, dla lepszego krycia nakładamy przynajmniej dwukrotnie. Warto zwrócić uwagę, by warstwa farby nie była bardzo gruba.

Czy można udekorować panelami sufit?

Panele poliuretanowe są bardzo lekkie i można je zamontować na suficie dokładnie tak samo, jak na ścianie. Nie istnieją żadne różnice w samym procesie montażu ani przeciwwskazania do niego.

Jak skutecznie pielęgnować panele?

Wystarczy chronić je przed nadmiernym nagromadzeniem kurzu – nadaje się do tego miotełka lub sucha, bawełniana ściereczka.

Czy montaż paneli sprawi, że w pokoju będzie ciszej?

Poliuretan, który służy do wykonywania paneli, wycisza pomieszczenie.

Czy panele sprawią, że w pokoju będzie cieplej?

Panele są wykonane z poliuretanu, który świetnie izoluje – jest powszechnie używany do ocieplania budynków. Sprawdza się lepiej niż styropian i wełna mineralna, można więc liczyć na to, że w wyłożonym panelami 3D pomieszczeniu będzie cieplej.

Zobacz