Wyciszenie mieszkania

Jak skutecznie i praktycznie wyciszyć mieszkanie?

Monika Stańczyk

Mieszkanie położone przy ulicy,m po które w dzień i w nocy odbywa się ruch lub hałaśliwi sąsiedzi potrafią uprzykrzyć życie. Na szczęście istnieje wiele sposobów na wygłuszenie nieco dźwięków docierających do środka, niejednokrotnie niewielkim kosztem i nakładem wysiłku. Oto kilka z nich.

Ekrany akustyczne

Ekrany akustyczne zostały stworzone specjalnie po to, by zapewniać mieszkańcom spokój. Dlatego też są w tym niezwykle skuteczne. Ekran mocowany jest na specjalnym stelażu, przytwierdzonym do ściany. Najczęściej będzie wykonany z płyty gipsowo-kartonowej, nieco rzadziej z ołowiu i wypełniony wełną mineralną o różnych grubościach. Minusem ekranów akustycznych jest ich wysoka cena a także fakt, że zajmują dużo miejsca i nie wyglądają zbyt dekoracyjnie.

Tapety na ścianach

Mniej kosztownym i stanowczo bardziej niż ekran akustyczny dekoracyjnym rozwiązaniem są grube tapety. Ważna jest ich faktura – powinny być możliwie chropowate. Także sufit można pokryć tapetami. Niestety, nie warto liczyć na skuteczność tej metody, jeśli poziom hałasu jest wysoki, a ściany cienkie. Tapety izolują dosyć słabo.

Wyciszony pokój dzienny

Wyciszanie drzwi

To nieco bardziej skomplikowany pomysł na wyciszenie pomieszczeń. Przede wszystkim należy upewnić się, że gumki uszczelniające drzwi są dobrze przylegające, a próg dochodzi do skrzydła. Jeśli te dwa warunki są spełnione, drzwi powinny być dość szczelne – można przystąpić do ich dalszego uszczelniania. Najczęściej robi się to naklejając na nie specjalną, uszczelniającą matę lub tapicerując. Położenie maty wymaga uszczelnienia szczelin szpachlą. Z kolei tapicerka stanowi także dobrą izolację termiczną.

Samodzielne uszczelnienie drzwi tapicerką to koszt niewiele większy niż 100 złotych, nieco droższe jest naturalnie odwołanie się do ekspertów. Takie rozwiązanie ma jednak plusy – jest bardzo skuteczne, wycisza niepożądane głosy w dużym stopniu, przy okazji nieco ocieplając wnętrze. Wyciszenie drzwi nie musi też wiele kosztować, co stanowi dodatkową zaletę tego rozwiązania.

Panele dekoracyjne na ścianę

Wreszcie ostatnim, ciekawym pomysłem na połączenie estetyki z wyciszeniem mieszkania jest zastosowanie paneli dekoracyjnych. Ich montaż jest bardzo łatwy, choć cena bywa wysoka, szczególnie w przypadku paneli gipsowych i drewnianych. Takie panele dekoracyjne w 3D są odpowiednio grube, by zapewnić pomieszczeniu dodatkową izolację. Montaż można przeprowadzić samemu, tworząc przy tym bardzo ciekawe aranżacje. Warto przyjrzeć się takim panelom, ich rodzajom i materiałom, z których są wykonane.

Zobacz