Wnętrze pokoju dziecięcego

Back to school. Pokój ucznia w stylu marynistycznym

Monika Stańczyk

Biel, granat, paski czy morskie dodatki – to wyłącznie niektóre z wyznaczników, które wskazują styl marynistyczny. Będą one na tyle uniwersalne, że będą się dobrze sprawdzać w pokoju chłopca, ale również w pokoju dziewczynki. Jakie elementy powinny się więc pojawiać w pokoju ucznia czy uczennicy?

Charakterystyka stylu marynistycznego

Początki stylu marynistycznego to okres panowania królowej Wiktorii, która na okoliczność podróży statkiem ubrała księcia Edwarda w mundurek biało – niebieskie pasy. Stylizacja przypadła do gustu osobom dorosłym jak i dzieciom. Zainspirowani obywatele zaczęli zakładać taki właśnie strój w czasie wolnym. Z czasem trend przeniknął również do aranżacji wnętrz, na początek do domków letniskowych, potem do mieszkań i domów w mieście. Pojawiały się nie tylko dodatki w białko niebieskie masy, ale również drewniane meble i dekoracje kojarzące się z plażą i morzem.

Kolory w pokoju marynarskim

Typowe kolory to oczywiście zestawienie bieli i niebieskiego. Najczęściej stosuje się śnieżny odcień bieli łączony z granatem, błękitem czy turkusem. Na tym jednak lista barw nie będzie się kończyć. Do pokoju ucznia oprócz tego duetu wprowadzić można także kolory, które przywołują linię brzegową na myśl a więc jakieś odcienie zieleni, żółci, brązu. Uzupełnieniem może być również czerwień, która skutecznie przełamie niebieski kolor. Te dodatkowe kolory będzie można wprowadzić w postaci różnych dodatków między innymi tekstylnych.

Pomysł na pokój dziecięcy

Meble w pokoju marynarskim

Meble w takim pokoju najczęściej są to elementy albo w formie prostej i takie lekko rzeźbione, w których jest coś fantazyjnego. W pokoju ucznia muszą być meble do nauki oraz meble do wypoczynku. Powinny być wykonane z drewna oraz zachowane w naturalnym kolorze. Surowość jest tutaj jak najbardziej w cenie i warto w tym kierunku iść. Niekiedy pojawiają się także rozwiązania, w których wprowadza się do tych wnętrz meble rattanowe i one również dobrze się sprawdzają.

Dekoracje w pokoju marynistycznym

Do takiego pokoju na pewno warto będzie także włączyć jakieś akcesoria, które będą przywoływać na myśl podróże statkiem i takie elementy, które w nadmorski krajobraz będą się dobrze wpisywać. To takie pamiątki z wojaży jak między innymi muszelki, kompas, butelki z zielonego szkła, skrzynia. Muszle, koralowce, rozgwiazdy mogą stworzyć w takim wnętrzu kompozycję, która będzie skutecznie zdobić parapet w pokoju ucznia, będzie to wygodne i praktyczne rozwiązanie, które będzie się bardzo dobrze sprawdzać. Skrzynia w pokoju dziecka przypominająca również skrzynię pirata to ciekawa opcja, która bardzo dobrze sprawdzi się w praktyce i na pewno będzie to komfortowe rozwiązanie, na które warto się zdecydować. W takiej skrzyni będzie można schować różnorakie skarby dziecka i na pewno dzięki temu również łatwiej będzie pokój dziecka uporządkować.

Zobacz