Wnętrze pokoju dziecięcego

Pokój dziecięcy podzielony na strefy

Monika Stańczyk

Dziecięce pokoje pełnią całe mnóstwo przeróżnych funkcji. Służą jako azyl i oaza spokoju, pozwalają przeżywać wielkie przygody, uczyć się i rozwijać zainteresowania. Trzeba zadbać o to, by w pokoju panowała przyjazna atmosfera, żeby nigdy nie zabrakło w nim elementów pobudzających do życia dziecięcą wyobraźnię. Warto więc postawić na prosty, skuteczny sposób – podzielenie pokoju dla malucha na strefę nauki, odpoczynku, zabawy.

Strefa nauki w pokoju dziecka

Sercem tej strefy powinno stać się biurko, które będzie służyło nauce i czytaniu. Źródło światła dziennego i naturalnego jest bezcenne, najlepiej więc będzie ustawić je przy oknie. Wprawdzie nie zawsze dziecko będzie odrabiało swoje zadania za dnia, jednak takie ustawienie biurka zwiększy na to szanse. Oczywiście trzeba też zapewnić solidną lampkę o ruchomym ramieniu, którą można dostosować tak, by źródło światła padało na książkę czy kartkę z góry. Jakie światło? Najlepiej dość chłodne, ponieważ ciepłe, żółte światło nie sprzyja koncentracji, raczej odpoczynkowi i relaksowi.

Miejsce do nauki dla dziecka

Żarówka nie powinna być halogenowa – takie oświetlenie mocno męczy oczy. Nie powinno się w ogóle umieszczać ich w pokoju dziecka, szczególnie przy biurku. Kolejnym ważnym elementem będzie krzesło – ergonomiczne, z możliwością dostosowania do wzrostu dziecka. Malec nie powinien się garbić, a jego nogi muszą wygodnie opierać się o podłogę. W przeciwnym razie godziny spędzone przy biurku narażą go na wady postawy.

Strefa do zabawy

To przede wszystkim dużo miejsca, by dziecko mogło swobodnie bawić się i realizować swoje pomysły. Idealna strefa zabawy powinna tez pomóc utrzymywać zabawki w ładzie i porządku. Warto kupić solidny regał, skrzynię i organizer na najczęściej używane przedmioty. Na rynku można dziś znaleźć mnóstwo dziecięcych mebli w rozmaitych kolorach i wzorach, a także zestawy do samodzielnego ich ozdobienia. Warto także zaprosić dziecko do współtworzenia pokoju – z pewnością chętnie powie, o jakich elementach marzy, a jakich wolałoby nie mieć w swoim królestwie.

Zobacz