Dekoracyjne panele ścienne

Dekoracyjne panele ścienne

Monika Stańczyk

Wśród aktualnych trendów wnętrzarskich warto zwrócić szczególną uwagę na panele dekoracyjne. Dzięki nim można łatwo stworzyć wspaniałą, ciekawą aranżację. Panele nadają się zarówno do wykładania całych ścian i sufitu, jak i do tworzenia pojedynczych, małych dzieł. Poza walorami estetycznymi, posiadają także zalety praktyczne.

Zamiast obrazu na ścianie

Swój wyjątkowy obraz na ścianie można bez trudu skomponować z paneli styropianowych, MDF, gipsowych lub metalowych. Dobrze prezentują się także panele szklane w komplecie z efektownym oświetleniem od góry lub z dołu. Takie szklane panele mogą same tworzyć wzór lub ukrywać w sobie motyw pejzażu czy graficzne wzory. Rozważnie zastosowane, stworzą wyjątkową, niepowtarzalną ozdobę. Warto jednak stosować je w mniejszych liczbach, szczególnie, gdy posiadają bardzo wyrazisty wzór lub tłoczenie. Nadmiar grozi wrażeniem chaosu i bezcelowości. Z kolei przemyślana aranżacja sprawi, że pokój będzie pozytywnie zapadał w pamięć.

Podział pokoju na strefy

Dużej wielkości, otwarte pomieszczenia wymagają często wydzielenia w nich stref. Tak dzieje się na przykład w loftach umiejscowionych w autentycznych, pofabrycznych halach. Panele dekoracyjne imitujące cegłę lub mur wspaniale spełnią tę funkcję.

Panele ścienne do salonu

Gips sztukatorski ze zbrojeniem jest wystarczająco odporny, można kupić go w komplecie z odpowiednią fugą. Montaż paneli z łatwością da się przeprowadzić samodzielnie. Ściana powinna być gładka i sucha, bez łuszczących się warstw farby czy tynku. Gipsowe panele nadają się na tło kominka (są niepalne), z kolei styropianowe mogą być przyklejone nawet na bardzo lekkich, cienkich ścianach. Warto przemyśleć panele tapicerowane, szczególnie w sypialni, lub na trójwymiarowe, pikowane wzory.

Praktyczne zalety paneli

Panele dekoracyjne to wbrew pozorom nie tylko dekoracja. Sprawdzają się też świetnie w innych rolach. Mogą na przykład zamaskować nieestetyczne łączenia lub pęknięcia w ścianach, a także wtopić w otoczenie ścianę działową w małym mieszkaniu. Ponad to, są zarówno dźwiękochłonne, jak i izolujące ciepło. Dzięki nim w pomieszczeniu jest cieplej i ciszej, co z kolei generuje oszczędności na ogrzewaniu i pomaga lepiej odpocząć po ciężkim dniu. Warto wyłożyć nimi ścianę, przez którą pomieszczenie sąsiaduje z ulicznym hałasem lub sufit, jeśli dzieci sąsiadów mieszkających piętro wyżej stale biegają i głośno tupią. W małych pomieszczeniach o cienkich ścianach mogą także ukryć okablowanie sprzętów. Panele są wytrzymałe, można je także przemalować nawet kilkukrotnie, zmieniając kolorystykę pomieszczenia.

Zobacz